تابلو برق فشار ضعیف

تاریخ خبر: ۱۳۹۸/۰۹/۲۶
با جستجو در مراجع علمی یا پایگاه های مجازی مرتبط با صنعت برق ، تعاریف متعددی در خصوص تابلوهای این محصول می بینیم ، اما چنانچه قصد داشته باشیم تعریفی ساده از آن بیان کنیم باید بگوییم این محصولات آخرین واسطه میان نیروگاه تولید برق و مصرف کننده نهایی هستند .

به عبارتی دیگر زمانی که برق تولید شده در مولّد یا نیروگاه ها به سوی کاربران گسیل می شوند (انتقال انرژی الکتریکی یا Electric power transmission) ، بر سر راه خود به پست های برق یعنی اتاقک هایی که به منظور تعدیل ، کنترل و حراست از برق یک ناحیه ساخته شده اند می رسند .

پس از این مرحله است جریان مورد نظر ما در اندازه و به میزانی مشخص به سمتمان آمده و کنتور موجود در کنار درب ورودی منزل یا محل کار ما هم متعاقباً به دریافت ، محاسبه مصرف و کنترل آن می پردازد .

تابلو برق فشار ضعیف 

تابلو برق فشار ضعیف در کنار فشار متوسط و قوی آن که زیر شاخه های این نوع تقسیم بندی هستند ، بنا به نوع کاربری ، محل نصب و میزان و نوع مصرف کاربران انتخاب می شوند .
در خصوص تابلو برق فشار ضعیف می توان اذعان داشت که این محصولات در سطح ولتاژی کمتر از 1000Vفعالیت می کنند . در ساختار این محصولات عموماً تجهیزات اندازه گیری ، ادوات کنترلی ، قطعات تنظیم کننده و یک یا چند واسطه قطع و وصل وجود دارد که علاوه بر تبدیل برق ورودی به برقی متناسب با فعالیت دستگاه های کوچک ، امکان اندازه گیری آن برای ادارات ذیصلاح را نیز میسّر می کند .

کاربرد تابلو برق فشار ضعیف

  1. تابلو کنترل موتوری (مخصوص کار با موتورهای سه فاز)
  2. تابلو کنترل صنعتی (مخصوص اتوماسیون یا کنترل اتوماتیک فرآیندهای صنعتی)
  3. تابلو پخش صنعتی (تابلوی مورد استفاده در یک واحد صنعتی)
  4. تابلو پخش مسکونی (تابلوی کنتورهای برق یک ساختمان)
  5. تابلو بانک خازنی (مخصوص اصلاح ضریب توان یک کارگاه)
  6. تابلوهای مارشالینگ (رابط تابلوهای برق و سیستم کنترل مرکزی)
 
در ادامه گفتنیست که تابلو برق فشار ضعیف در مدل های متنوعی تولید می شوند که از مهم ترینشان می توان به تابلو برق های بارانی مخصوص محوطه های باز ، تابلو برق های سلولی یا قدرت، توزیع و کنترل که امکان دسترسی به همه اجزاء و قطعات آن ممکن است ، مدل های دیواری توکار و ایستاده های ثابت و کشویی اشاره کرد .

باسداکت ، جایگزینی مناسب برای کابل های سنتی

زمانی که سامانه نوظهوری در میان پدیده های مشابه فعالیت خود را آغاز می کند ، به دلیل اینکه آزمون خود را پس نداده از سوی عده فراوانی مورد استفاده قرار نگرفته است با شک و شبهه به آن نگاه می شود ؛ این در حالیست که وقتی نخستین بارقه های کاربردی بودن آن را می بینند به سوی استفاده از این پدیده هجوم برده و سازوکارهای قدیمی و سنتی خود را به فراموشی می سپارند .

اگرچه ممکن است نام Busductبرای نخستین بار به گوش مصرف کنندگان ، به ویژه آن هایی که به صورت مستمر با خدمات سیم کشی ، برق رسانی ، شبکه و انتقال قدرت سروکار ندارند جدید باشد ، اما همین افراد نیز ممکن است در گذشته از مصادیق این روش و ماتعلقات فیزیکیش بهره برده باشند .

یک مثال از طرز کار باسداکت ها

به عنوان مثال در بخش ماشین های کوبه ای یا جنگی یک شهربازی که سرنشینان این وسایل بازی با قدرت به یکدیگر می کوبند ، نیروی محرکه هریک از این اتومبیل های مینیاتوری با برق تهیه می شود . بدیهیست که استفاده از سوخت های فسیلی در این وسایل ایمن و اقتصادی نبوده و استفاده از باتری در این محصولات نیز نیاز به مراقبت ، رسیدگی و صرف هزینه های سنگین روزانه دارد .

 طبیعیست که استفاده از یک کابل برق و متصل به پریز هم در این خصوص عملی نبوده و حرکت های پرتعداد و کاتوره‌ای این وسایل به قطع شدن رشته سیم ها خواهد انجامید .

با توجه به اینکه اعمال انرژی از کف نیز خطرات خاص خود را دارد ، تنها راه تأمین انرژی این محصولات داشتن سقفی رسانا و القای انرژی از این طریق است ، سازوکاری که با اتصال کابل های سربرآورده از پشت این ماشین ها و اتصالشان به سقف خودنمایی می کند .

در این روند خلاقانه ، برق سه فازی که روی یک توری فلزی پخش می شود در دسترس مراجعین نبوده و در نتیجه خطری هم آن ها را تهدید نمی کند و در عین حال همه بخش های زمین بازی را پوشش می دهد . حال چنانچه این توری فلزی را شمش هایی رسانا داخل یک محفظه عایق تصور کنیم –درست مانند ریل های سقفی اتصال لامپ های هالوژن –در حقیقت به طرز کار Busductها پی برده ایم.
 
مزایای استفاده از باسداکت
بهینه شدن ظرفیت جریان


کابل های برق دارای مساحت قاعده دایره ای شکل بوده ، در حالی که مغزی رسانای باسداکت دارای مقطعی مستطیلیست . حال این چه ارتباطی با ظرفیت عبور جریان دارد ؟
بر اساس قانون اثر پوستی ، جریان برق تمایل دارد تا در مقاطع دایره ای به جای عبور از مرکز سیم ، از روی محیط آن حرکت کند ، لذا حرارت در درون سیم گیر افتاده با لمس آن احساس گرمی می کنیم . این در حالیست که در باسداکت ها این جریان در مرکز هادی متمرکز بوده و سبب می شود تا جریان با آمپراژ بالا و کیفیت بیشتری نشان داده شود .

ایمنی بیشتر نسبت به کابل های معمولی

بنا به دلیلی که در مورد قبلی گفته شد ، پوسته سیم ها همواره دارای حرارت زیادی بوده و چنانچه پس از چندی دچار نشتی جریان شوند با آتش سوزی هایی که سراغ داریم خودنمایی می کنند . این در حالیست که در Busductاین اختلاف درجه حرارت وجود نداشته و بدنه آلومینیومی باسداکتها همان حرارت اندک را نیز با محیط بیرون مبادله می کنند .

ابعاد و وزن

فرض کنید قصد لوله کشی و آبرسانی از یک سد به چند ساختمان مستقل را داریم . در چنین شرایطی کدام روش به صرفه‌تر است ، آوردن لوله از سد به این ناحیه به تعداد ساختمان ها یا کشیدن یک مسیر اصلی و انشعاب آن ها در نقاط فصل ! طبیعیست که راه حل دوم هزینه کمتری داشته ، حراست و نگهداری از آن ساده تر بوده ، مسئولیت های تعمیر آن میان همه مصرف کنندگانش سرشکن شده و از همه مهمتر باعث بی نظمی نمی شود .

با برگشتن به مبحث باسداکتها باید گفت که سیم کشی سنتی مانند لوله کشی تک به تک و استفاده از این محصول همانند تعبیه یک آبراه اصلیست ، با این تفاوت که در سیم کشی و انتقال آن در ارتفاع ، بحث وزن و ابعاد کابل ها نیز مطرح می شود .

اگر روی زمین محدودیتی برای استفاده از لوله های (کابلهای) پرتعداد و سنگین نداشتیم ، در ساختمان چنین نبوده و استفاده بی رویه و غیر اصولی از آن ها سبب می شود تا علاوه بر افزایش بار مرده ساختمان ، این ادوات در یکدیگر تنیده ، اتصالی کنند ، موجب بی نظمی شده یا در مواردی مانند وقوع یک زلزله سهمگین خطرساز شوند .