باسداکت

تاریخ خبر: ۱۳۹۸/۰۹/۲۶
سالن تولید یک مجموعه صنعتی بزرگ را در نظر بگیرید . در این محوطه که ماشین آلات فراوانی با برق سه فاز در حال کار کردن می باشند ، ابزار و وسایل دیگری هم وجود دارند که با کمک الکتریسیته روشن بوده و نیازمند تأمین انرژی خود بواسطه کابل های برق هستند .

این در شرایطیست که سامانه روشنایی ، تهویه مطبوع ، اطلاع رسانی و ... نیز با برق کار کرده و هریک از این محصولات که ممکن است همیشه ساکن و ثابت هم نباشند ، نیازمند یک رشته سیم تغذیه هستند .

لزوم ساخت جایگزینی مناسب برای کابل های سنتی

با عنایت به این مطلب تصور کنید چه حجمی از کابل های فشار قوی و ولتاژ بالا در محل وجود داشته و کارگران در چه محیط پر خطری مشغول به کار هستند .

این در حالیست که مشکل گره خوردن سیم ها ، کنده شدن آن ها ، پوسیدگی در اثر خستگی سیم (تحت فشار بودن زیاد) و یا اتصالی این عوامل از جمله پیشامدهایی می باشند که اگر هم بار جانی در پی نداشته باشند ، با آسیب رسانی به دستگاه ها یا توقف خط تولید به روند ساخت و ساز محصولات و سودآوری مجموعه لطمه می زنند ، در نتیجه اینکه بهتر بود از همان سال های اولیه مکانیزاسیون ، راه حلی برای غلبه بر این مشکل پیدا می شد .


استفاده از کانال های پیش ساخته الکتریکی زیر سقف به جای انتقال الکتریسیته از منبع تا مصرف کننده بواسطه کابل های سرگردان روشی بود که برای نخستین بار در صنایع خودروسازی دیترویت ، قریب به یک قرن پیش ابداع شده و تا به امروز مورد استفاده قرار گرفته است .

این محصول پس از استفاده در کارخانجات مذکور آنچنان محبوبیت و مقبولیتی نزد صاحبان سرمایه و متخصصین حوزه انرژی کسب کرد که به مرور در برق رسانی از ترانفسورماتور تا تابلوهای اصلی توزیع ، جانشینی برای سینی و نردبان کابل و همچنین برق رسانی به طبقات فوقانی تا پشت تابلوی برق واحد ( به ویژه در ساختمان های بلند و نیمه بلند ) به کار می رود .

باسداکت

باسداکت را می توان کانالی پیش ساخته با هادی الکتریکی دانست ، محصولی که در عین توانایی برقراری ارتباط الکتریکی زیاد بین دو نقطه با پتانسیل الکتریکی متفاوت ، دارای بدنه ای باردار نبوده و بدین ترتیب در عین افزایش امنیت کارکنان ، کیفیت انتقال ، حجم و هزینه های نگهداری لدر و سینی را بهینه می کند .


باسداکت ، جایگزین کابل های سنتی

زمانی که سامانه نوظهوری در میان پدیده های مشابه فعالیت خود را آغاز می کند ، به دلیل اینکه آزمون خود را پس نداده از سوی عده فراوانی مورد استفاده قرار نگرفته است با شک و شبهه به آن نگاه می شود ؛ این در حالیست که وقتی نخستین بارقه های کاربردی بودن آن را می بینند به سوی استفاده از این پدیده هجوم برده و سازوکارهای قدیمی و سنتی خود را به فراموشی می سپارند .


اگرچه ممکن است نام Busduct برای نخستین بار به گوش مصرف کنندگان ، به ویژه آن هایی که به صورت مستمر با خدمات سیم کشی ، برق رسانی ، شبکه و انتقال قدرت سروکار ندارند جدید باشد ، اما همین افراد نیز ممکن است در گذشته از مصادیق این روش و ماتعلقات فیزیکیش بهره برده باشند .

یک مثال از طرز کار باسداکت ها

به عنوان مثال در بخش ماشین های کوبه ای یا جنگی یک شهربازی که سرنشینان این وسایل بازی با قدرت به یکدیگر می کوبند ، نیروی محرکه هریک از این اتومبیل های مینیاتوری با برق تهیه می شود . بدیهیست که استفاده از سوخت های فسیلی در این وسایل ایمن و اقتصادی نبوده و استفاده از باتری در این محصولات نیز نیاز به مراقبت ، رسیدگی و صرف هزینه های سنگین روزانه دارد .

 طبیعیست که استفاده از یک کابل برق و متصل به پریز هم در این خصوص عملی نبوده و حرکت های پرتعداد و کاتوره‌ای این وسایل به قطع شدن رشته سیم ها خواهد انجامید .

با توجه به اینکه اعمال انرژی از کف نیز خطرات خاص خود را دارد ، تنها راه تأمین انرژی این محصولات داشتن سقفی رسانا و القای انرژی از این طریق است ، سازوکاری که با اتصال کابل های سربرآورده از پشت این ماشین ها و اتصالشان به سقف خودنمایی می کند .

در این روند خلاقانه ، برق سه فازی که روی یک توری فلزی پخش می شود در دسترس مراجعین نبوده و در نتیجه خطری هم آن ها را تهدید نمی کند و در عین حال همه بخش های زمین بازی را پوشش می دهد . حال چنانچه این توری فلزی را شمش هایی رسانا داخل یک محفظه عایق تصور کنیم – درست مانند ریل های سقفی اتصال لامپ های هالوژن – در حقیقت به طرز کار Busduct ها پی برده ایم.

مزایای استفاده از باسداکت
بهینه شدن ظرفیت جریان 


کابل های برق دارای مساحت قاعده دایره ای شکل بوده ، در حالی که مغزی رسانای باسداکت دارای مقطعی مستطیلیست . حال این چه ارتباطی با ظرفیت عبور جریان دارد ؟

بر اساس قانون اثر پوستی ، جریان برق تمایل دارد تا در مقاطع دایره ای به جای عبور از مرکز سیم ، از روی محیط آن حرکت کند ، لذا حرارت در درون سیم گیر افتاده با لمس آن احساس گرمی می کنیم . این در حالیست که در باسداکت ها این جریان در مرکز هادی متمرکز بوده و سبب می شود تا جریان با آمپراژ بالا و کیفیت بیشتری نشان داده شود .

ایمنی بیشتر نسبت به کابل های معمولی

بنا به دلیلی که در مورد قبلی گفته شد ، پوسته سیم ها همواره دارای حرارت زیادی بوده و چنانچه پس از چندی دچار نشتی جریان شوند با آتش سوزی هایی که سراغ داریم خودنمایی می کنند . این در حالیست که در Busduct این اختلاف درجه حرارت وجود نداشته و بدنه آلومینیومی باسداکتها همان حرارت اندک را نیز با محیط بیرون مبادله می کنند .

ابعاد و وزن

فرض کنید قصد لوله کشی و آبرسانی از یک سد به چند ساختمان مستقل را داریم . در چنین شرایطی کدام روش به صرفه‌تر است ، آوردن لوله از سد به این ناحیه به تعداد ساختمان ها یا کشیدن یک مسیر اصلی و انشعاب آن ها در نقاط فصل !

طبیعیست که راه حل دوم هزینه کمتری داشته ، حراست و نگهداری از آن ساده تر بوده ، مسئولیت های تعمیر آن میان همه مصرف کنندگانش سرشکن شده و از همه مهمتر باعث بی نظمی نمی شود .

با برگشتن به مبحث باسداکتها باید گفت که سیم کشی سنتی مانند لوله کشی تک به تک و استفاده از این محصول همانند تعبیه یک آبراه اصلیست ، با این تفاوت که در سیم کشی و انتقال آن در ارتفاع ، بحث وزن و ابعاد کابل ها نیز مطرح می شود .

اگر روی زمین محدودیتی برای استفاده از لوله های (کابلهای) پرتعداد و سنگین نداشتیم ، در ساختمان چنین نبوده و استفاده بی رویه و غیر اصولی از آن ها سبب می شود تا علاوه بر افزایش بار مرده ساختمان ، این ادوات در یکدیگر تنیده ، اتصالی کنند ، موجب بی نظمی شده یا در مواردی مانند وقوع یک زلزله سهمگین خطرساز شوند .