مزایای استفاده از باسداکت ها

تاریخ خبر: ۱۳۹۸/۱۱/۲۶
مزایای استفاده از باسداکت ها : می دانیم که وظیفه انتقال الکتریسیته و جریان برق بر عهده کابل های رسانای الکتریکی می باشد ، به همین دلیل میزان برق مصرفی ، تعداد کاربران ، نوع کاربری و توان مورد نیاز این افراد است که تعدد این سیم یا کابل ها ، قطر سطح مقطع ، طول و حتی جنسشان را مشخص می کند .

اگرچه این رویکرد اشتباه نبوده و کماکان از این شیوه انتقال برق در کشورهای زیادی استفاده می شود ، اما با پیدایش ساختمان های غول پیکر ، آسمان خراش های سر به فلک کشیده ، مجتمع های پر جمعیت و خط تولید های مملو از دستگاه های برقی ، مهندسین برق و سازه به این فکر فرو رفتند که استفاده از روش های سنتی علاوه بر خطرات زیاد ، هزینه های سنگینی برای برپایی ، تعمیرات و نگهداری داشته و در کنار نوسانات فراوان و کاهش کیفیت برق رسانی به اشغال فضای زیادی نیز منجر می شود ، در نتیجه اینکه در دهه 20 میلادی ، شرکت ژنرال موتورز آمریکا که از تعداد و درگیری زیاد کابل های برق در خط تولید خود به ستوه آمده بود ، محصولی با نام باس داکت (Bus duct) را طراحی و مورد استفاده قرار داد که می توانست توزیع فنی برق با آمپراژ بالا و ایجاد دامنه ای برای جابجایی مصرف کنندگان انقلابی در نحوه برق رسانی به سازه های مختلف به پا کند .

با گذر تشریح کامل ایم محصول (که در یادداشتی جداگانه به آن پرداختیم) ، می توان گفت که باس داکت یک هادی الکتریکی پش ساخته و عایق شده است .


مهمترین مزایای استفاده از باسداکت ها


به عبارتی دیگر این محصول ترکیبی از پوسته های غیر رسانا و مغزی هایی از شمش های مس یا آلومینیوم می باشد که در عین توانایی انتقال الکتریسیته با کیفیت و سرعت بالا و حداقل مقاومت و گرما ، خطر زیادی نیز برای کاربران نداشته و جایگزین کابل های برق شده است ؛ محصولی که قصد داریم تا در ادامه به برشماری محاسن آن یا مزایای استفاده از باسداکت ها بپردازیم :
  1. ایمنی بالا در مقایسه با سیم کشی های سنتی
  2. داشتن عمر مفید بالا و استهلاک کم که استفاده از آن ها را در بلند مدت مقرون به صرفه می کند .
  3. پایین بودن تلفات حرارتی و افت ولتاژ به دلیل نحوه طراحی سطح مقطع و فرم بدنه
  4. انتقال آسان و پربازده به ویژه در شدت جریان هایی بیش از 2500 آمپر
  5. امکان انتقال جریان هایی با قدرت زیاد در فضایی اندک به کمک این محصول
  6. بالا بودن سرعت نصب به دلیل پیش ساخته بودن محصول (بالاخص در پروژه هایی حساس با زمان کم)
  7. انعطاف بالا در انشعاب
  8. کاربردی در سامانه هایی که امکان تعویض زودهنگام قطعاتشان وجود نداشته و باید مدت ها با کیفیت بالا مشغول به کار باشند و
  9. کاربردی در اماکنی با دمای بالا و همچنین مقاومت بیشتر در برابر آتش سوزی در مقایسه با سایر محصولات همقطار
آیا استفاده از باسداکت کمبودی هم دارد ؟
 
در ادامه لازم به ذکر است که نکاتی هم وجود دارند که از مزایای استفاده از باسداکت ها به حساب نمی آیند ، اما به دلیل اینکه این محصولات پیش ساخته بوده و مستلزم طراحی و ساخت اختصاصی می باشند ، بسیار مورد توجه دست اندرکاران طراحی قرار می گیرند .

به عنوان مثال در پروژه هایی که با بی نظمی مواجه شده و محل ترانسفورماتور یا تابلوهای برق ممکن است تغییر کند ، سعی طراحان در عدم استفاده از این محصول می باشد . این در حالیست که این افراد می توانند تا در همان لحظه کابل های سنتی را بریده و در کسری از زمان وارد سیستم کنند .
 
 از طرفی دیگر بر روی این نکته تأکید کردیم که باسداکت و شیوه انتقال برق با آن مخصوص اماکنی پر جمعیت ، بزرگ ، مرتفع یا مملو از سخت افزارهای الکتریکی می باشد ؛ تأکیدی که به دلیل گران شدن برای سازه هایی کوچک ، کم جمعیت یا کسب و کارهای کوچک مقرون به صرف نیست . این در حالیست که در موارد حتی وجود یا فقدان این سامانه تفاوتی را در خروجی کار ایجاد نمی کند .

فرض کنید که شما قصد بریدن یک شاخه خشک و نازک از یک درخت را دارید . در همین اثنا در حالی که این کار با یک قیچی و ارّه کوچک هم انجام می شود ، اگر به جای خرید این محصولات مبلغی را برای ابتیاع یک ارّه برقی پیشرفته صرف نمایید ، عملاً سرمایه خود را هدر داده اید ، چرا که تفاوت کار این دو وسیله نه در زمان ، نه در کیفیت و نه توان مصرفی آنچنان محسوس نیست که بتوان توجیهی برای استفاده از روش گرانتر آورد .

در نتیجه اینکه همانند این مثال اگر سیستم برق رسانی استاندارد و معمولی را هم ارز استفاده از ابزارآلات مکانیکی و دستی بدانیم ، استفاده از باسداکت خرید وسیله برقی و گرانتر است که توجیه اقتصادی ندارد .