تجهیزات تابلوهای فشار ضعیف

تاریخ خبر: ۱۳۹۸/۱۲/۰۶
تجهیزات تابلوهای فشار ضعیف : در شرایطی که همه ما تجربه بهره مندی از نیروی برق و کار با وسایل الکترونیکی و الکتریکی را داریم ، سخن گفتن از اهمیت این نعمت خدادادی و گستره خدماتی که به انسان ارائه می دهد گزافه گوییست .

با این حال می دانیم که برق همانند شمشیر دودمیست که در عین سود فراوانی که به ما می رساند ، می تواند آسیب های غیر قابل جبرانی نیز به ما زده که با توجه به این امر مستلزم مراقبت و کنترل زیاد و مستمر می باشد .

  • استفاده از کالای برق نامرغوب


ضعف ، استهلاک یا اتصال نادرست کابل ها ، خراب بودن فیوز ها ، انشعابات نادرست در سیستم ، عدم استفاده از ترمینال ، فقدان تجهیزات پیشگیرانه و ضامن ایمنی مانند سیم اتصال به زمین و فیوز محافظ جان و حتی قرار دادن وسایلی برقی با حرارت زیاد مانند بخاری برقی یا لامپ های حرارتی در محلی نامناسب می تواند به آتش سوزی در محل منجر شود .

 از سوی دیگر عدم توجه به جهت فاز و نول (نصب برعکس) ، وجود سیم های لخت در مجاورت یکدیگر ، استفاده از مصالح و مواد مصرفی بی کیفیت ، عدم رعایت خط بندی فیوزها و بی دقتی عامل انسانی هم از مواردیست که به قطع برق ، آسیب رسانی به وسایل برقی در صورت قطع و وصل شدن های ناگهانی برق و در مواردی حادتر به برق گرفتگی و فوت فرد مذکور می انجامد .
  • کاربرد تجهیزات تابلوهای فشار ضعیف


با توجه به این مخاطرات قرار دادن این انرژی پراهمیت در چارچوبی قابل کنترل و اندازه گیری می تواند تا حدی خسارات بالقوه را کاهش دهد .

تابلوهای برق و به طور ویژه تابلو برق فشار ضعیف که وظیفه رسیدگی به ولتاژی کمتر از 1000Vرا برعهده دارد ، به عنوان همین ضامن سلامت انسان (جلوگیری از شوک الکتریکی) و سخت افزارهای انتقال برق ، وظیفه محاسبه میزان برق مصرفی توسط مصرف کنندگان را نیز برعهده دارد که قصد داریم تا در ادامه به شرح مختصری از قطعات داخلی آن یعنی تجهیزات تابلوهای فشار ضعیف بپردازیم .
 
  • بدنه

در نخستین گام معرفی تجهیزات تابلوهای فشار ضعیف لازم به تأکید که لزوماً بدنه فلزی ، باکس یا اتاقکی که به صورت ایستاده یا نصب شده داخل دیوار وظیفه نگهداری از قطعات و ادوات تولید ، دریافت یا انتقال برق را بر عهده دارند بخشی موثر در سازوکار مجموعه نبوده و به منظور محافظت 2 جانبه ازعوامل انسانی و سخت افزارهای موجود مورد استفاده قرار می گیرد . در نتیجه اینکه چنانچه در مواردی سامانه ای فشار ضعیف اما غیر محبوس مشاهده کردید از این نمایش تعجب نکنید !
 
 
  • فیوز

 وسیله ای حفاظتی در مدارهای الکتریکی و الکترونیکی که در صورت افزایش غیرمجاز جریان ، آن را قطع کرده و عامل انسانی را از وجود رویدادی غیر طبیعی مطلع می کند .
 
  • کلید

 
لازم به ارائه شرح مفصلی از محصولاتی که همه روزه با آن ها سروکار داریم نیست . این محصولات که در تجهیزات تابلوهای فشار ضعیف با فیزیک و طراحی خاصی قرار می گیرند ، به عنوان سوئیچ وظیفه قطع و وصل دستی جریان را بر عهده دارند .
 
  • رله

رله نوعی کلید الکتریکیست که توانایی هدایت و تقویت جریان ورودی قدرتمند به مدار را با سرعت زیاد و به واسطه باز و بسته شدن خود داشته و مبتنی بر سازوکاری مکانیکی ، حرارتی ، مغناطیسی ، الکترواستاتیکی و ... کار می کند .
 
  • کنتاکتور (Contactor)

این محصول با ساختاری بسیار شبیه رله ها ، به عنوان یک کلید کنترلی الکترومغناطیسی در یک مدار قدرت مورد استفاده قرار می گیرد و با قطع و وصل جریان در مدارهایی با آمپر پایین به منظور کنترل بارهای مختلف الکتریکی در الکتروموتورها ، مدارهای روشنایی و گرمکن‌های الکتریکی استفاده می‌شود .
لازم به ذکر است که سرعت عمل آن به مراتب از رله کمتر می باشد .
 
  • ترانس

می دانیم که جریان و ولتاژی که از نیروگاه تولید برق به سمت مصرف کنندگان گسیل می شود به اندازه ای قدرتمند و بزرگ است که نه از نظر فنی می توان از آن در مصارف روزمره استفاده کرد و نه استفاده از آن صرفه اقتصادی دارد ؛ به همین دلیل به واسطه ای نیاز داریم تا آن را تعدیل کرده و به اندازه ای متناسب برای مصرف وسایل برقی برساند .

ترانس ها به عنوان این واسطه ها علاوه بر تبدیل جریان و ولتاژ زیاد به اندازه ای قابل استفاده برای دستگاه های برقی ، سببی برای استاندارد سازی دستگاه های اندازه گیری و رله ها با ضریب امنیتی بالا و هزینه ای بسیار کم می شوند .
 
 
در نهایت می توان از تایمر ، چراغ سیگنال ، تایمر ، کانال عبور سیم ، شمش ، ترمینال و ... به عنوان دیگر اجزای این سامانه نام برد .