نحوه انتخاب سینی کابل مناسب پروژه

تاریخ خبر: ۱۳۹۹/۰۲/۰۷
نحوه انتخاب سینی کابل مناسب پروژه : از مطالب قبلی به یاد داریم که سینی های کابل به محصولاتی گفته می شدند که معمولاً در محیط های سرپوشیده به صورتی عمودی یا افقی زیر سقف یک بنا نصب شده و با کشیده شدن در مسیرهایی مشخص ، کابل های شبکه یا قدرت را در بدون ایجاد مخاطره‌ای برای آن ها یا کاربران انسانی حمل می کردند .

اگرچه مزیت های فراوانی برای استفاده از این محصولات برشمرده می شود ، اما شاید بتوان نظم و ترتیبی که در نحوه چینش ، انتقال و نصب کابل های مختلف ایجاد شده که علاوه بر بازتر کردن دست کاربران در استفاده از محیط به افزایش عمر و بازدهی کابل ها نیز کمک می کند را مهمترین خروجی استفاده از آن ها دانست .

لزوم استفاده از یک سینی کابل با ابعاد مناسب

هرچند در مجموعه های کوچکتر شاید کار انتقال و چینش کابل ها حتی به سینی یا  نردبان کابل هم نیاز نداشته و این امر بواسطه یک داکت پلاستیکی نیز محقق شود ، اما با بیشتر شدن تعداد کاربران انسانی یا اندرویدی (منظور تجهیزات کامپیوتریست) ، افزایش حجم و تعداد کابل ها و همچنین بزرگتر شدن فضای تحت پوشش لزوم استفاده از واسطه ای قدرتمند تر حس شده که در این میان سینی ها یکی از گزینه های کاربردی با تنوع بالا هستند .

در همین راستا گفتنیست که اگرچه شاید برای پروژه های کوچک با میزان مصرفی کم ، اندازه ، نوع و استانداردهای مورد پذیرش از این محصولات از سوی کارفرمایان یا مجموعه های بانی نصب و بهره برداری از این واسطه ها مهم نبوده یا به دلیل همین کم بودن با استانداردهایی فراتر از آنچه که مورد نیاز است تهیه و نصب شوند ؛ اما در پروژه های بزرگ

  • انتخاب نوعی از سینی کابل با استاندارد و ویژگی هایی فراتر از نیازهای پروژه به خرج تراشی های غیر ضروری و اتلاف سرمایه های این مجموعه منجر شده و
  •  
  • برگزیدن محصولی که توانایی پاسخگویی به نیاز های فعلی را به سختی داشته یا در آن به حجم کابل هایی که ممکن است بعده ها اضافه شود توجهی نشده است ، باز هم خرج تراشی بوده ، چرا که این بار بواسطه دوباره‌کاری و لزوم تعویض این سامانه در بلند مدت ملزم به پرداخت جریمه برای تصمیمات عجولانه و جایگزینی آن هستیم .
با توجه به این توضیحات درمی یابیم که نحوه انتخاب سینی کابل مناسب پروژه یک نقطه بهینه و استانداردهایی مشخص داشته که انتخاب محصولی کمتر یا بیشتر از آن یا بدون در نظر داشتن این ویژگی ها هزینه هایی را روی دوش مجموعه مورد نظر خواهد گذاشت ، لذا در ادامه قصد داریم تا به مهمترین عوامل تأثیرگذار در این انتخاب بپردازیم :
 
نحوه انتخاب سینی کابل مناسب پروژه

  1. توجه به نوع و تعداد کابل ها
مسلماً نخستین و مهمترین عامل در انتخاب یک سینی حجم و تعداد سیم هاییست که در آن قرار می گیرند . توجه داشته باشید که ممکن است مساحت مقطع یک کابل به اندازه ده سیم کوچکتر باشد ، لذا فضایی که برای در برگرفتن آن ها طراحی می شود باید بیشتر از مجموع سطح مقاطع همه آن ها باشد و نه فقط تعداد آن ها یا قطر بزرگترینشان .

این در حالیست که با وجود احتمال گسترش کسب و کار ، نهایتاً به اندازه 20 درصد بیشتر از ابعاد مورد نیاز ، فضا برای سینی ها در نظر گرفته می شود ؛ بدیهیست که چنانچه کسب و کار یک مجموعه رشدی مثلاً 50 درصدی داشته و مستلزم فراهم آوردن زیرساخت هایی متناسب با آن شود ، دیگر افزودن به حجم یا ابعاد سینی کارساز نبوده و یا باید از ابتدا طراحی شوند و یا کل ساختمان این شرکت عوض شود . در نتیجه اینکه پیش بینی گسترش 20 درصدی کار یا کمتر از آن در پی توسعه یا تغییرات احتمالی منطقیست !

لازم به ذکر است که بدون در نظر گرفتن این عوامل ممکن است سیم های مذکور روی یکدیگر تلنبار شده که علاوه بر اعمال وزنی سنگین روی سینی که به تغییر شکل و حتی سقوط آن منجر می شود ، با شکل نچندان چشم نواز برآمدگی و بیرون زدگی از بالای این طبقات فلزی خودنمایی کند .

در همین خلال ممکن است کابل های مورد نظر علاوه بر ایجاد نویز یا آثار منفی روی یکدیگر (مثلاً در کابل های قدرت یا فرمانی که با جداکننده از یکدیگر فاصله نگرفته اند) ، مانع از گردش هوا میان خود شوند که طبیعتاً این عوامل به صدمه دیدن سیم کشی های مورد نظر منجر می شود .
  1. محل قرارگیری سینی
می دانیم که شرایط نگهداری از یک وسیله در سرما ، گرما ، فضای باز ، فضای سر پوشیده ، محیطی مرطوب یا مکانی خشک با یکدیگر یکسان نبوده و چنانچه محصولی مشابه را به صورت همزمان در این اماکن قرار دهیم ، پس از چندی خروجی و ظاهری متفاوت از آن ها دریافت می کنیم .

با توجه به این توضیحات لازم است تا پیش از طراحی سینی مورد نظر محل دقیق نصب آن مورد توجه قرار گیرد تا بدین ترتیب مشخص شود که مثلاً به یک سینی با کفی گالوانیزه گرم مناسب محیط هایی با حرارت بالا نیاز داریم یا محصولی با گالوانیزه سرد مناسب اماکنی بدون رطوبت .
  1. مقاومت سینی در برابر خوردگی
همه ما در هنگام مطالعه این مطلب کسب و کار یا محیط سازمانی که در آن کار می کنیم را مقابل دیدگان خود می بینیم ، فضایی که شاید در آن هوایی با دمای استاندارد با تهویه مطبوع در جریان بوده و بدون وجود هیچ عامل تهدید کننده ای همه سخت افزارها به فعالیت خود مشغول باشند .

غافل از اینکه شاید در کسب و کاری دیگر مانند کارخانجاتی با فرآورده های شیمیایی ، سازه هایی که واکنش های مختلف با تصعید بخارات یا گازهای سمی و خورنده در آن ها صورت می گیرد ، آزمایشگاه های پتروشیمی و دیگر محیط های سرپوشیده تولیدکننده آلاینده شرایط به این ایده آلی نبوده و عوامل مذکور می توانند روند از بین بردن کابل ها را تسریع بخشند .

در نتیجه اینکه در صورتی که در حال تجهیز و به روز رسانی ساختار چنین اماکنی هستید ، از مصرف روکش های گالوانیزه یا ورق های استیل 304 و 306 در طراحی غافل نشوید .