تابلوهای فشار ضعیف

تاریخ خبر: ۱۳۹۹/۱۰/۱۳

تابلوهای فشار ضعیف : نه تنها تابلوهای فشار ضعیف، بلکه سایر تجهیزاتی که در صنعت تولید شده و مورد استفاده قرار می‌گیرند هم به دلیل تنوع جایگاه‌های مصرف، یکی نبودن سطح انتظار و توقعات مصرف‌کنندگان و همچنین تفاوت در نوع کاربردشان در دسته‌های مختلف و با ویژگی‌هایی منحصر بفرد تولید می‌شوند .
تابلوهای برق نیز به عنوان دسته‌ای از همین محصولات صنعتی، به دلیل اینکه در کسوت و کاربردهای مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند در 4 دسته اصلی طراحی و تولید می‌شوند که در ادامه قصد داریم تا به بررسی آن‌ها بپردازیم :

 • تابلوهای فشارضعیف ثابت

تابلوی فشارضعیف ثابت یا ALFدسته‌ای از این محصولات هستند که ویژگی شاخص آن‌ها مونتاژ شدن با فریم‌های گالوانیزه‌ای دو میلیمتری با کمک پیچ و مهره است. با توجه به این نحوه تولید می‌توان گفت که منعطف‌ترین راهکار برای ساخت تابلوهای برق استفاده از همین روش می‌باشد، به علاوه اینکه امکان نصب قطعات اضافه و ماتعلقات سیستم اجازه سفارشی سازی این محصول را به کارفرما می‌دهد .
بیشترین کاربرد این محصولات در حوزه توزیع و راه اندازی، کنترل و پردازش و همچنین در ساختار بانک خازن و حذف هارمونیک می‌باشد .
 این در حالیست که می‌توان از امکان ساخت و مونتاژ منعطف، سریع و آسان، ابعاد دقیق و استاندارد به منظور طراحی‌های مهندسی‌محور، استحکام بالا و کیفیت مثال‌زدنی فریم، امکان توسعه و گسترش باکس، امکان دسترسی از دو طرف، درجه حفاظت بالا به منظور جلوگیری از ورود گرد و غبار، و اتصال ورق‌های گالوانیزه که به برپایی سیستم یکپارچه ارت کمک می‌کند به عنوان مزایای این نوع تجهیز اشاره کرد .

 • تابوهای فشار ضعیف مدولار

این محصولات که با نام ALMنیز آن‌ها را می‌خوانیم، ساختاری بسیار شبیه با مدل قبلی دارند، با این تفاوت که باسبار اصلی آن در قسمت فوقانی تابلو به صورت مجزا قرار گرفته و از فیدرهای خروجی و کلیدهای قدرتی که هریک در محفظه‌ای مخصوص اما درب‌دار قرار گرفته‌اند فاصله دارد .
تقریباً می‌توان همه نکات مثبتی که برای تابلوهای ثابت برشمرد برای نمونه‌های مدولار نیز عنوان کرد، با این تفاوت که در این محصولات اپراتوران از ایمنی بیشتری برخوردار بوده، بهره برداری آسان‌تر است، امر تعمیرات به آسانی انجام پذیرفته، ایمنی کار بیشتر بوده و نهایتاً عملکرد آن بهتر است .


 

 •  تابوهایی مدولار کشوی‍ی
   

شاید بتوان مهمترین ویژگی این نوع تابلوها که عموماً به عنوان مرکز کنترل موتوری مورد استفاده قرار می‌گیرند را قرار داشتن شمش اصلیشان در محفظه‌ای جداگانه که در قسمت فوقانی باکس قرار دارد دانست . از سویی دیگر می‌توان در کنار این عامل به امکان قرارگیری قطعات الکتریکی به صورت پیش ساخته و نصب جداگانه آن‌ها در این تابلوها به عنوان ویژگی شاخص دیگرشان اشاره کرد، عاملی که در علت این نامگذاری تابلوهای ALWیا مدولار بی‌تأثیر نبوده است .
در ادامه گفتنیست که انعطاف این نوع محصولات تنها به امکان قرارگیری یا تعویض قطعات محدود نشده و علاوه بر اینکه کارفرما می‌تواند ابعاد دلخواه خود را در ساخت آن‌ها ارائه دهد (امکان تغییر ارتفاع کشوها با توجه به نوع قطعات)، امکان استفاده و قرارگیری وسایل اندازه‌گیری و کنترل، انواع ترانس‌های جریان یا قطعات جانبی کلید وجود دارد .
در خصوص باسبارهای این نوع از تابلو برق فشار ضعیف و تابلو برق فشار متوسط نیز می‌توان گفت که به طور معمول دو بخش باسبارهای اصلی و فرعی ساختار سامانه انتقال انرژی را به وجود می‌آورند که نمونه اصلی سه پل یا چهار پل آن به صورت افقی و در بالای جعبه قرار گرفته و باسبار فرعی نیز به صورت عمودی در کناره‌های این کشوها و به منظور اتصال واحدهای کشویی در پشت محفظه قرار می‌گیرند .


سایر ویژگی‌های ساختاری تابلوهای ALW
 

 • حداکثر ارتفاع بهینه این محصولات 1.7 متر است .
 • می‌توان این محصولات را در دو نوع کابل‌بندی از بغل و از پشت یافت .
 • با عنایت به مقدار آمپر (بیشتر از 3200 و 4000) و همچنین نحوه خروج کابل از این محصولات ابعادشان مشخص می‌شود .
 • در صورت لزوم می‌توان کابل‌های مورد نیاز را از پایین به بالای آن هدایت کرد .
 • این محصولات عموماً سه حالته بوده و می‌توان از آن‌ها را در شرایط سرویس، تست و قطع تنظیم کرد ، در ادامه گفتنیست که هر کشو دارای اینترلاکی مکانیکیست که برای هریک از حالت‌های مذکور متناسب با شرایط رعایت ایمنی عمل می‌کند.

زمانی که به اتصال کوتاهی با قدرت بالا نیاز داشته، به اینترلاک‌های مطمئن نیاز داریم، لازم است تا کشو در حالت تست قرار گرفته، نیازمند تابلویی با امکان خروج گاز هستیم، تعویض کشو در کارمان قریب الوقوع بوده و لازم است تا گاهی بدون قطع کردن کلیدها و ایجاد اختلال در سایر قسمت‌ها آن‌ها را تعویض کنیم و نهایتاً فیدر خروجی تا سقف 630 آمپر مطلوب ماست، استفاده از این محصولات پیشنهاد می‌شود .
 

 •  تابلوهای فضای آزاد و دیواری

این محصولات در مدل‌های روشنایی، توزیع و اندازه‌گیری طراحی و به صورت سفارشی، کاملاً منطبق بر خواسته مشتری ساخته می‌شوند . در همین رابطه تابلوهای ALCکه به صورت توکار، دیواری، ایستاده یا در فضای آزاد یافت می‌شوند، عموماً از ورق‌های روغنی با ضخامت 1.5 و 2 میلی‌متر(به صورت جوشی) ساخته شده و به کمک روش الکترواستاتیک رنگ‌آمیزی می‌گردد .