نحوه انتخاب سینی کابل

تاریخ خبر: ۱۳۹۹/۰۲/۲۹
نحوه انتخاب سینی کابل : در قسمت قبلی یادداشت « نحوه انتخاب سینی کابل مناسب پروژه » که به شرح برخی ویژگی های این محصول برای استفاده در یک مکان اشاره کردیم ، گفتیم که این واسطه های پرکاربرد بنا به تعداد و نوع کابل هایی که قرار است داخلشان قرار گیرند ، محلی که قرار است نصب شوند و میزان مقاومت این محصولات در برابر خوردگی (ماهیت و جو فضایی که قرار است در آنجا نصب گردند) انتخاب می شوند .

حال قصد داریم تا در ادامه این مطلب تحت عنوان نحوه انتخاب سینی کابل به بررسی سایر عوامل مهم در این تصمیم گیری بپردازیم .


توجه به وزن محتویات (کابل ها)


رابط میان ساختار یک سینی کابل و سیم هایی که درون قرار می گیرند ورقیست که کف آن قرار گرفته و وزن این محتویات را تحمل می کند . بدیهیست که در نحوه انتخاب سینی کابل چنانچه این اوراق نازک باشند ، وزن کابل هایی که ممکن است به تعداد و وزن آن ها نیز افزوده شود این واسطه را خم کرده یا به کلی از بین ببرد .

به همین منظور باید از محصولی استفاده کنیم که به اندازه ای ضخیم باشد که از وسط تا یا دفرمه نشود و در عین حال آنچنان هم قطور نباشد که بهایی اضافه و غیر ضروری برای آن بپردازیم (افتادن از سوی دیگر بام ، استفاده از ورقی بسیار ضخیم تر از مقدار مورد نیاز که علاوه بر هزینه های خرید ، به افزایش وزن کل سامانه کابل کشی نیز می انجامد) .

با توجه به این توضیحات ، انتخاب یک سینی با ضخامتی بهینه که بواسطه نرم افزارهای مخصوص با محاسبات ریاضی روی تعداد ، قطر و وزن کل کابل ها انجام می پذیرد روشی ایده آل برای انتخاب یک سینی نزدیک به نیازهایمان است .

مد نظر قرار دادن شعاع خمش کابل ها

همه سیم و کابل ها با انعطاف مشابهی خم نمی شوند ، بدین معنا که ممکن است کابلی بواسطه قطر یا خشکی بیشترش در طولی مشخص کمتر خم شده و یا سیمی با داشتن انعطاف زیاد بتواند در همان طول در مسیر رفتش یک تا خورده و بازگردد .

با توجه به این توضیحات چنانچه سیم های قالب ما (آن هایی که تعداد یا اهمیت استفاده‌شان بیشتر است) از خاصیت ارتجاعی و انعطاف بالایی برخوردار نباشند ، بدیهیست که در صورت قرارگیری تحت فشار در یک سینی با زوایای تند ، پس از مدتی کارایی خود را از دست داده و خراب می شوند .

به همین منظور در نحوه انتخاب سینی کابل توجه به خمش سیم ها از اهمیت بالایی برخوردار بوده و در بخش هایی که استفاده از انشعابات نود درجه یا تند میسر نیست باید از گوشه هایی با زاویه باز استفاده شود .
 
توجه به فضای مناسب برای انتقال هر کابل

اگرچه در بخش های قبل به این موضوع اشاراتی شده بود ، اما به صورت خلاصه در این بخش باید گفت که یک کابل برای انشعاب دهی ، قابلیت بسته شدن با تسمه یا کمربندی های مخصوص یا مبردسازی مناسب مستلزم داشتن فواصلی استاندارد از همسایگان خود می باشد . در همین رابطه استفاده از یک سینی که همه آن ها را به صورت فشرده کنار یکدیگر نگه می دارد ، باعث ایجاد نویز و دیگر اثرات منفی روی آنان می شود ، در نتیجه مطلوب نیست .

در ادامه لازم به ذکر است که در مواردی که کابل های قدرت گرمای زیادی تولید می کنند ، صفحاتی با تعداد پانچ بیشتر با ابعاد بزرگتر یا نردبان کابل جایگزین آن ها می شوند .
 
متراژ سینی ها

سینی های کابل دارای طول های مشخص و استانداردی هستند که معمولاً در دو دسته 2 و 3 متر یافت می شوند . با توجه به این نوع تقسیم بندی ، نمونه های 2 متری مناسب سقف های کوتاه (مانند فضای داخلی یک شرکت) و نمونه های 3 متری مناسب سقف های بلند (کارخانجات) می باشند . اگرچه به ظاهر این «یک متر» ها تفاوت زیادی در کاربری محصولات ایفا نمی کنند ، اما در نصب ، نگهداری و هزینه های آن ها تأثیرات خود را نشان می دهند .

بسط پذیری

ساختار سینی یا نردبان های کابل شبیه بنا کردن یک ساختمان نمی باشد که در آن راه های اضافه کردن اشکوب یا طبقات اضافی بسته شده باشد . زمانی که در یک مجموعه از کابل هایی پر تعداد برای انتقال قدرت یا داده های دیجیتالی استفاده می کنید ، باید انتظار این را داشته باشید که در هر برهه تغییراتی در ساختار آن ها شکل گرفته و تعداد یا شکل قرارگیریشان عوض شود .

به همین دلیل بسط پذیری یکی دیگر از عوامل مهم در نحوه انتخاب سینی کابل است .