باسداکت روشنایی

تاریخ خبر: ۱۳۹۹/۱۱/۰۶

باسداکت روشنایی : در گذشته‌های دور، سقف یک بنا وجهی از این شکل هندسی بود که به دلیل امکان آویزان کردن اشیاء مختلف از آن، به محلی برای قرارگیری یک چلچراغ، لوستر یا چشمه‌ای روشنایی تبدیل می‌شد، حال اینکه با گذر زمان و ورود به عصر حاضر، عبور لوله‌های آب، فاضلاب، گاز، اطفاء حریق، کانال‌های تهویه هوا، سینی کابل   ‌حامل سیم‌های برق و شبکه و عواملی از این دست سبب شد تا این بخش‌های پراهمیت در یک سازه به محلی بسیار شلوغ و پرتراکم‌تر از چیزی که باید باشند تبدیل شوند .


از آنجایی که در موارد متعددی اختفای همه این تجهیزات غیرممکن بوده، هزینه‌های زیادی روی دست کارفرما می‌گذارد، نیاز به دسترسی مستمر به این تجهیزات وجود داشته، زمان زیادی برای تعبیه سقف کاذب نبوده یا استفاده از این روش ارتفاع سقف را کاهش می‌دهد ، عده‌ای به برپایی سقف‌های اکسپوز روی می‌آورند .

نکته: طراحی اکسپوز به معنای عدم اختفای تاسیسات ساختمانی سقف به طریقی عمدی گفته می‌شود که در آن همه عوامل معمولاً توکار (مثلاً کانال‌های کولر، لوله‌ها، سیم‌کشی‌ها و ...) کاملاً قابل مشاهده بوده و به منظور داشتن جلوه‌ای زیباتر از رنگی یکسان و جذاب بهره می‌برند .

با گذر از همه این توضیحات، گاهی یک کارفرما مایل به برپایی چنین سقفی نبوده، ماهیت چنین دکوری با کاربرد ساختمان همخوانی نداشته (مثلاً یک اداره دولتی با ساختاری خشک و رسمی) و یا به دلایل مختلف اختفای این تجهیزات نسبت به نمایان بودنشان رجحان دارد .

در اینجاست که وجود یک سامانه روشنایی منعطف با قابلیت تنظیم دلخواه توسط کاربران به شدت حس می‌شود، سامانه‌ای که می‌توان ادعا کرد روش‌های رسیدن به آن به جز موارد استثنائی که مورد بررسی قرار خواهند گرفت عموماً پر هزینه بوده (مثلاً قرار دادن چراغ‌هایی پرتعداد در سقف) و حصول آن دست کارفرما را در موارد بسیاری می‌بندد!
 
باسداکت روشنایی

در مطالبی که در خصوص باسداکت ها تقدیم حضورتان شد گفتیم که این محصولات در حقیقت شینه‌های حاوی جریان برق هستند که با رسانایی و کیفیتی بسیار بالا نیروی محرکه وسایل برقی را در خود حمل کرده و از درون لفافه ایمن و نارسانای خود، در نقاطی مشخص آن را در اختیار مصرف‌کنندگانش (مثلاً ماشین‌آلات صنعتی در خط تولید یک کارخانه) قرار می‌دهند .

اگرچه در بدو استفاده از این محصولات استفاده از آن‌ها در محیط‌های صنعتی رواج بیشتری داشت، اما با گذر زمان مهندسین برق به این نتیجه رسیدند که می‌توان از این محصول با ساختاری کمی تغییر یافته در مقاصد دیگر نیز استفاده نمایند . در همین رابطه باسداکت روشنایی به عنوان همان محصولی که به منابع انرژی متصل بود، با داشتن ریلی حاوی جریان برق اینک می‌توانست به طور همزمان به مصرف‌کنندگانی متعدد یا همان چشمه‌های نور نیرو داده و بدین ترتیب موجب روشنایی یک محیط گردد .

در این روش جدید که هم با سامانه‌های پردازش سقف به طرق سنتی تطابق داشت و هم می‌شد از آن در برپایی سقف اکسپوز استفاده کرد، این امکان فراهم می‌شد تا از یک تا ده‌ها سرپیچ با قابلیت تنظیم زاویه به این ریل افزوده شده و عملاً نحوه آرایش و نورپردازی یک محیط به دست کاربران آن بیافتد .

اگرچه از این محصول در جایگاه‌های مختلف می‌توان استفاده کرد، اما بوتیک و فروشگاه‌های لوکس فروشی، کافه‌ها، موزه‌ها ، گالری ‌های هنری و همچنین فروشگاه‌های بزرگ، دفاتر اداری و تجاری، سالن‌های صنعتی ، کارگاه‌های تولیدی و ... از مهمترین اماکن تعبیه آن هستند .
 
ساختار باسداکت‌های روشنایی

استفاده از باسداکت‌ها در تعدادی زیاد سبب می‌شود تا در هر نقطه از یک سقف از نیروی الکتریسیته بهره‌مند باشیم (چیزی شبیه سقف محوطه ماشین‌های کوبه‌ای در شهر بازی، با این تفاوت که در اینجا این جریان در سراسر سقف پخش نشده و پیوسته نیست)! در همین رابطه وجود تنوع در ساختار این محصولات کلید دستیابی به این سطح از سرویس‌دهی می‌باشد .

به عنوان مثال می‌توان باسداکت روشنایی را از رنج ۲۵ تا ۱۶۰ آمپر یافت، متغیرهایی که نوع پروژه و تعداد انشعابات ماهیت هریک را مشخص می‌کند . ابعاد این محصولات به عنوان یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های انتخاب آن‌ها در رنج ۲۵ تا ۴۰ آمپر ۴۵×۲۳ میلیمتر و در رنج‌های ۶۳، ۱۰۰ و ۱۶۰ ابعاد ۶۲×۲۸ میلیمتری دیده می‌شوند .

در محیط‌های صنعتی ، کارایی و قیمت مناسب این محصولات از اهمیت زیادی برخوردار است، به همین دلیل در نمونه‌هایی مناسب این اماکن شاهد استفاده از لوله‌های آلومینیومی اکسترود شده‌ای هستیم که علاوه بر انعطاف بالا، وزن سبک و زیبایی حداقلی، امکان نصب لامپ یا رشته‌های مهتابی | LEDرا در فواصل یک متر از هم فراهم می‌کنند .

سرعت نصب بالا بواسطه فرو رفتن لوله‌های 3 متری در یکدیگر از دیگر ویژگی‌های شاخص این محصولات ماژولار می‌باشد . در نهایت لازم به ذکر است که این تجهیزات امکان کنترل و مدیریت با نرم افزارهای کامپیوتری را دارند .