اجزای تابلو برق فشار ضعیف

تاریخ خبر: ۱۳۹۹/۱۱/۱۵
اجزای تابلو برق فشار ضعیف : شاید بتوان الکتریسیته و برق را خاص‌ترین حالت انرژی دانست! ما می‌توانیم برق را از روش‌های گوناگونی نظیر سوزاندن سوخت‌های فسیلی، قرار دادن پنل‌های خورشیدی در بیابان، آسیاب‌های آبی و بادی، نیروی موج‌های دریا، گرمای زمین و صد البته انرژی هسته‌ای بگیریم. برق یکی از ارزان‌ و سریع‌الاوصول‌ترین حالت‌های انرژیست!

انرژی مذکور قابل ذخیره، حمل و انتقال می‌باشد، تقریباً پاک ترین انرژی حال حاضر زمین بوده و قابل تبدیل به صور دیگر انرژی هم می باشد.

 به طور مثال از این ماده در قالب محصولاتی سرمایشی و گرمایشی استفاده می کنیم، این صورت انرژی می‌تواند نیروی محرکه وسایل نقلیه ما باشد، هرآنچه که در حوزه تکنولوژی، سرگرمی و ارتباطات وجود دارد به این پدیده وابسته بوده و فقدان آن در عصر حاضر می‌تواند ما را به سده‌ها قبل برگرداند .

با عنایت به این همه کاربرد و حجم استفاده‌ای که در قرن حاضر از آن داریم، چنانچه برق را در کنار آب، هوا و غذا در زمره مهمترین نعمات خدادادی قرار دهیم زیاده روی نکرده‌ایم! (با این تفاوت که مرگ و زندگیمان بدان وابسته نیست)

این توضیحات از این بابت داده شد که بگوییم با چه پدیده ارزنده و پرکاربردی مواجه هستیم، اما برق به همان میزان که مفید و پربازده است می‌تواند خطرناک بوده و زمینه‌ساز به بار آمدن خسارت‌های جبران‌ناپذیری شود! در همین رابطه به منظور بهره‌برداری، هدایت و استفاده بهتر از آن نیازمند سازوکاری هستیم تا کاملاً جریان موجود را در دست بگیریم! سازوکاری که در محیط‌های صنعتی، تجاری و مسکونی تحت عنوان تابلوی برق شناخته می‌شود .
 
درباره تابلو برق فشار ضعیف

تابلوهای برق فشار ضعیف با پوشش محدوده 0 تا 1000 ولتی، محفظه‌هایی عموماً فلزی هستند که وظیفه مراقبت از تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی را در برابر نوسانات و جریان برق (بالاخص در محیط‌های صنعتی) برعهده داشته و آن‌ها را کنترل می‌کنند .

از این محصولات که کمی بزرگتر از تابلوی کنتورهای خانگی بوده و در ایستگاه‌های برق، ایستگاه‌های مبدل، ابنیه اداری و تجاری، پالایشگاه‌ها، کارخانجات و ... استفاده می‌شوند، بنا به ساختمان فیزیکیشان در جایگاه‌های مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند که از مهمترین آن‌ها می‌توان به تابلوهای ایستاده، رک، میزی و دیواری اشاره کرد .

هریک از این محصولات دارای قطعاتی در ساختارشان هستند که با دیگر اجزای تابلو برق فشار متوسط مشترک بوده و کمابیش در همه آن‌ها به طریقی یکسان به چشم می‌خورند، در همین رابطه قصد داریم تا در ادامه به بررسی اجمالی این اجزا بپزدازیم .
 
اجزای تابلو برق فشار ضعیف
کنتاکتور


این قطعات به عنوان کلیدهای مغناطیسی در تابلو عمل کرده و قادرند تا با سرعت بالا برق سه‌فاز را به طور همزمان برای کاربرانش قطع و وصل نماید . به عبارتی دیگر، این قطعه که وظیفه قطع و وصل مدار از راه دور را بر عهده دارد، با صدور فرمان قطع ، اتصال همه مصرف کنندگان سه و تک فاز برقی را از مدار جدا می‌کند .
 
کلیدهای نشتی جریان

این کلیدها که به کلیدهای محافظت از جان نیز معروف هستند با مقایسه جریان سیم‌های رفت و برگشتی، در صورت مشاهده مغایرت بین آن‌ها، جریان را در مدار قطع می‌کنند . با عنایت به اینکه این جریان رفتی و برگشتی در حالت عادی باید مساوی باشد، چنانچه اینگونه نگردد این کلیدها عدم یکسان بودن اعداد را در اثر اتصال یکی از سیم‌ها به بدنه یک دستگاه الکتریکی تفسیر کرده که به این جریان نشتی می‌گوییم .

در ادامه گفتنیست که ممکن است این افت ناچیز جریان توسط فیوز نادیده گرفته شود، مقدار ناچیزی که می‌تواند زمینه‌ساز آتش سوزی بزرگی شود اما کلید محافظ جان به عنوان یکی از اجزای تابلو برق فشار ضعیف متوجه آن شده و برق را قطع می‌کند .

نهایتاً گفتنیست که گونه خاصی از این محصولاتی که به منظور حراست در برابر اتصال‌کوتاه طراحی نشده اند در برابر اضافه بار حساس بوده که به آن‌ها RCBOیا کلید نشتی جریان می‌گویند .
 
ترانس

ترانس‌های جریان و ولتاژ وظیفه اندازه‌گیری این دو عامل را در میان اجزای تابلو برق فشار ضعیف بر عهده دارند .

بی متال

وجود بارهای اضافه با ولتاژ کم برای یک تابلوی برق خطرناک است، به همین دلیل از بی متال‌ها برای مقابله با این تهدیدات و محافظت از موتورهای الکترونیکی استفاده می‌شود .

فیوز

این محصولات به عنوان شناخته شده‌ترین عضو این خانواده، وظیفه قطع جریان برق در اثر افزایش بیش از حد فشار الکتریکی را داشته و چنانچه قادر به عبور برق به حدی مجاز از خود نباشند، با پاره یا ذوب نمودنشان مانع از ورود جریان به ساختار ماشین‌آلات مصرف کننده می‌شوند .

کلیدmcb

این کلیدهای اتوماتیک همانند فیوزها، در زمان‌هایی که جریانی بالاتر از حد مجاز وجود داشته باشد به قطع برق پرداخته و بواسطه عملکرد حرارتی یا مغناطیسی خود، دارای حساسیت بیشتر و ایمنی بالاتری نسبت به فیوزها هستند .
در ادامه لازم به ذکر است که عملکرد سایر قطعات این مجموعه پیرامون کارکرد درست و صحیح این کلید‌ها و همچنین فیوز می‌گردد .

کلید های MPCB

در تابلوهای فشار ضعیف، کاربرد این محصولات حفاظت مغناطیسی در مقابل خطا و حراست الکتریکی در برابر در مقابل اضافه بار می‌باشد .

مقره

مقره‌های پلاستیکی و سرامیکی وظیفه ایجاد فاصله بین شینه و محفظه تابلو را بر عهده داشته و به عنوان عایق بین آن‌ها عمل می‌کند.

لامپ سیگنال

این عوامل نمایشگر وجود یا فقدان برق در هر فاز هستند .

اجزای دیگر

در نهایت لازم به ذکر است که علاوه بر موارد فوق الذکر کلید ولت‌متر، کلید گردان، ریل، گلند و ترمینال، وایرشو و کابلشو، شستی دوبل، لیمیت سوئیچ، تایمر استارت مجدد، فلوتر الکترونیکی و ... نیز از دیگر اجزای تابلو برق فشار ضعیف هستند .